Mbajeni një salcë të shpejtë dhe të lehtë vegan të kokës me bazë kokosi për tofu të pjekur në skarë, dhe i bëni të gjithë vegjetarianët dhe veganët në kopshtin tuaj të jashtëm duke ju falënderuar. Ky është një recetë e lehtë, e frymëzuar nga recetat Indonesian dhe Thai satay, për një satay thjeshtë tofu të pjekur në skarë në një kokosit të thjeshtë, paste curry dhe salcë satay gjalpë badiava. Është vegjetarian, vegan, dhe absolutisht gisht-shuplaka shijshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 tofu bllok, i ngrirë, shkrirë dhe shtypur
- 1/2 filxhan qumësht kokosit
- 2 tbsp gjalpë badiava
- 1 tbsp paste vegjetariane kuqe kerri
- 1 tbsp hoisin salcë
Si ta Bëni
1. Përgatitja e tofu tuaj: Si të shtypni tofu.
2. Fetë tofu në kube për skewering ose tiganisje
3. Vërshëllen së bashku qumështin e kokosit, gjalpin e badiava, salcë curry dhe salcë hoisin mbi nxehtësi të ulët.
4. Marinojeni tofu në salcë për të paktën një orë; salcë do të trashë si ajo cools.
5. Gril tofu, basting butësisht me salcë. Tofu duhet të marrë rreth 6-7 minuta në secilën anë.
6. Shërbyer kryeni bujarisht me salsa extra curry satay, ose, shërbejnë salcë në anën si një rënie e horizontit.
Ashtu si kjo recetë?
I dashur për këtë recetë vegjetarian dhe vegan tofu? Këtu janë disa gjëra më të pabesueshme që mund të bëni me tofu:
- Tufë vegjetariane nxisni-skuqura
- Receta duke përdorur tofu të pastër
- Një listë e plotë e recetave tofu
- Cila është vlera ushqyese e tofu?
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 318 |
| Fat i shëndoshë | 24 g |
| Fat i ngopur | 11 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 155 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 19 g |