Pas një dite të gjatë pune, një nga gjërat më të mira për të hapur frigoriferin tuaj është një tigan i madh i mbushur plot me karamele. Ky recetë është për një krem karamel me mish mermer me gjalpë badiava, krem karamele, dhe patate të skuqura çokollate. Nëse e hani këtë për një ëmbëlsirë ose për një meze të lehtë, kjo është një trajtojnë e shijshme që është super e lehtë për t'u bërë. Kënaquni!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota sheqer
- 1 mund / 12 oz. qumesht i avulluar
- 1 filxhan gjalpë (ose margarinë)
- 1 jar / 7 oz. marshmallow (krem)
- 3 pako / 18 inç. patate të skuqura çokollate (gjysmë lëng, 18 ounces gjithsej, ose rreth 3 gota)
- 1 lugë gjelle vanilje
- 1 gotë gjalpë badiava
Si ta Bëni
- Kombinoje sheqer, qumësht dhe gjalpë në një tigan të rëndë; të sjellë një çiban dhe të gatuaj për 8 minuta, nxitje të vazhdueshme.
- Shto krem marshmallow, patate të skuqura çokollatë, dhe vanilje; llokoçis për tu përzier.
- Derdh gjysmën e përzierjes në një pan të butrint 13 x 9 x 2 inç; gatuaj me spoonfuls e gjalpë badiava. Lugë mbetur përzierje çokollatë mbi gjalpë badiava. Butësisht përzierje përzierje me një thikë për të krijuar një efekt mermeri.
- Chill deri firmë; prerë në copa prej 1 inç dhe ruhet në një enë hermetike në frigorifer.
Më shumë Gjalpë Kikirik Gatim dhe Candy:
Krem karamel Kikirik
Buckeyes
Gjalpë Kikirik Bonbons
Gjalpë Kikirik Trajton Crispy
Biskota Tradicionale Gjalpë Kikirik
Gjethet Crunchy Gjalpë Kikirik
Cookies badiava III
Gjalpë Gjalpë Kikirik II
Cookies Kërshëndella Crunch
Klasike Gjalpë Gjalpë Kikirik
Gjalpë Kikirik Gjalpë me patate të skuqura çokollatë
Cookies me çokollatë me patate të skuqura me gjalpë badiava
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 485 |
| Fat i shëndoshë | 24 g |
| Fat i ngopur | 9 g |
| Fat i pangopur | 8 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 163 mg |
| karbohidratet | 65 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 6 g |