Karrota Natyrisht e ëmbël janë rritur me bajame, amaretto, dhe një hint të kanellë. Nëse nuk keni liker amaretto ose nuk mund ta përdorni atë, thjesht zëvendësoni ekstraktin e bajames sipas udhëzimit në recetë. Kjo është një pjatë elegante, por e thjeshtë dhe e shpejtë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan bajame të pjekura
- 1 kile karrota te fresketa, te shkurta dhe peeled
- 1/2 shalë (4 lugë gjelle) gjalpë
- 1/4 filxhan
- amaretto liker (mund të zëvendësojë 1 lugë çaji ekstrakt bajame)
- 1/8 lugë çaji terren
- kanellë
- Kripë dhe të bardhë
- piper për shije
Si ta Bëni
- Fllad dolli bajame lehtë në një tigan të thatë derisa ajo fillon të bëhet e lehtë kafe dhe erë aromatik. Le menjane.
- Fetë karrota në forma 1/8-inch-trashë monedhë.
- Vendi karrota në një tigan të rëndë me gjalpë dhe butësisht zier rreth 3 minuta, nxitje herë pas here.
- Shtoni amaretto, kanellë, piper.
- Vazhdoni të zierni derisa karotat të jenë thjesht të butë, por jo të kripur. Llokoçis në bajame të thekur dhe për të shërbyer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 169 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 20 mg |
| sodium | 54 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 3 g |