Robert Burns (ose Bobby / Bobbie Burns) është një nga ato kokteje klasike nga epoka e artë e pijeve të rritur. Shumica e njerëzve do të shoqërojnë pije me Robert Burns, poetin famëkeq skocez të viteve 1700. Sipas "The Old Waldorf-Astoria Bar Book" të AS Crockett, mund të ketë qenë emëruar pas një shitësi puro që ishte i rregullt në shirit.
Pija në vetvete është një përzierje e lezetshme dhe e sofistikuar që ndërtohet mbi kombinimin e Scot Ro-vermut. Shtimi i absintës sjell një aromë të mirë të kundërt, megjithëse sigurohuni që ta mbani këtë theks në një dash, pasi ajo mund të kapërcejë lehtë pije.
Është një traditë skoceze për të festuar ditëlindjen e poetit Burns në 25 janar të çdo viti gjatë asaj që njihet si Burns Night. Ju mund të lexoni më shumë rreth Robert Burns dhe Burns Night këtu: Çfarë është Burns Night?
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces uiski skocez
- 3/4 ons
- vermut i ëmbël
- Dash i
- bitters portokalli
- Dash i
- glikanxo
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Ndajeni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 215 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 158 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 4 g |