Bën 4 pjesë të Troutit të Gjalpës së Limonit të Limonit
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 tbsp gjalpë
- 2 limon, juiced
- 4 (6-8 oz secila) fileto pa kocka të troftës
- kripë dhe tokë të freskët
- piper i zi për shije
- 1 tbsp majdanoz i copëtuar, opsional
Si ta Bëni
Në një tigan të vogël salcë, shkrijeni gjalpë mbi ngrohjes mesatare, dhe kuzhinier deri sa të kthehet një ngjyrë të lehta-kafe. Fikni nxehtësinë, lejoni të qetësoheni për rreth 5 minuta, dhe me kujdes të lëvizni në lëng limoni .
Ngroheni broilerin tuaj të lartë. Vendosni filetat e troftës në një enë të fletës, në anën e mishit, dhe fshini një lugë çaji me gjalpë prej kafe të limonit në çdo fileto. Sezoni me kripë dhe piper i freskët i zi për shije. Prish rreth gjashtë inç nga flaka për 5 minuta, ose deri sa të bëhet.
Shtoni majdanozin në salcë dhe lëvizni mirë. Shërbejeni menjëherë filet e troftës, me salcë gjalpë .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 250 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 83 mg |
| sodium | 36 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 13 g |