Shijshme dhe aromatike, kjo vegjetarian dhe vegan kungull dhe salcë salcë prevede salcë është natyrisht më e ulët në yndyrë se recetave të tjera salcë makarona kungull, dhe është e përkryer për një pjatë të pazakontë kryesore për vjeshtë ose në çdo kohë.
Nëse ju jeni të mërzitur nga spageti dhe marinara zakonshme, provoni këtë recetë makarona kungull për diçka të ndryshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 karafil hudher (grirë)
- 1/2 qepë (diced)
- 2 tbsp. vaj ulliri
- 3/4 filxhan qumësht soje (ose ndonjë
- zëvendësim qumësht vegan ju preferoni)
- 3/4 gota pure kungull (konservuar ose para-gatuar)
- 1 1/4 lugë. urtë (ose 6 deri në 8 gjethe të urtë të freskët)
- 1/2 tsp. kripë (ose shije)
- Piper i zi ne shije (terren i fresket)
- Opsionale: 1/3 filxhan arra të prera imët (ose arra me pisha)
- optional:
- Panko breadcrumbs (ose djathë djathë vegan, për të klasës së parë)
Si ta Bëni
- Nëse përdorni kungull të freskët, në vend se të konservuar, pure në një blender së pari derisa të qetë.
- Në një tenxhere të mesme ose tigan të madh, hudhër sautee dhe qepë në vaj ulliri 3-5 minuta. Shtojini urtë dhe ngrohuni për një minutë tjetër. Ulja e ngrohjes në të ulët, dhe shtoni qumësht soje, kungull dhe urtë. Llokoçis butësisht për të kombinuar përbërësit.
- Lejo të ziej derisa flavors janë të kombinuara mirë, rreth 8-10 minuta. Shtoni kripë, piper dhe arra ose arra pishe, nxitje për të kombinuar, pastaj hiqni nga nxehtësia.
- Sasi e vogël me disa bukë ose një vegan djathë djathi zëvendësues nëse dëshironi, për garniturë.
- Shërbyer mbi makarona gatuar dhe të gëzojnë!
Nëse ju pëlqen gatim me kungull, shikoni këtë listë të recetave vegjetarian dhe vegan të kungujve .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 214 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 315 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |