Patatet me lustër (të tilla si Rose Red ose Yukon Gold) bëjnë sallatën më të mirë të patates, sepse patatet e gatuara mbajnë së bashku më mirë se Idahos ose russets. Lëni lëkurën jo vetëm për të kursyer kohë, por edhe për ngjyrën, aromën dhe lëndët ushqyese të shtuar.
Sallata e patates sferike eshte pjata perfekte per pikniket, pijet, barbecues, ose thjesht nje darke familjare.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 patate të kuqe të mesme (të ziera në lëkurë deri në tender, dhe të ftohur)
- 1/2 e madhe
- qepë e ëmbël (diced)
- 2 gjeth të mëdha selino (diced)
- 5
- vezë të ziera të ziera (copëtuar, rezervë 1 për të prerë në wedges për garniturë)
- 1 lugë çaji farë selino
- 1/4 gotë ëmbël turshi shijon
- 1 lugë çaji kosher
- kripë (ose shije)
- 1/2 lugë çaji i zi
- piper (i freskët)
- 1/2 filxhan
- majonezë
- 1/4 filxhan të verdhë
- mustardë
- 1 lugë gjelle uthull të bardhë ose lëng turshi
- Dekoroj: 8 domate qershi
- Garniturë: majdanoz
- Fakultativ: hungarez i ëmbël
- paprika për garniturë
Si ta Bëni
- Pritini patate të gatuara në kube me lëkurë (ose lëreni lëkurën me thikë gjalpë) dhe prerë në kube.
- Vendoseni në një tas të madh përzierës me qepë, selino, vezë të ziera të ziera, farë selino, shijon turshi, kripë dhe piper. Hidhni butësisht.
- Në një tas të vogël, vibruani së bashku majonezë, mustardë, dhe uthull ose lëng turshi. Butësisht përziheni këtë salcë me patate derisa të jenë plotësisht të veshura, duke u kujdesur që të mos thyejnë patatet.
- Dekoroni me vezë, domate dhe majdanoz me zierje të ziera. Sasi e vogël me një dritë dusting e paprika e ëmbël.
- Sallatë frutash mustardë patate të paktën 4 orë për të lejuar flavors përzier para se të shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 167 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 109 mg |
| sodium | 476 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |