Irlandezja është një uiski e vetme malt irlandeze që meriton më shumë vëmendje se sa merr. Në malet e birrës, ky uiski gjobë është çiftëzohet me fruta të freskëta dhe, nëse shqyrtoni mbledhjen e koktejeve të irlandezëve të uiskit, do të vini re se kjo nuk ndodh shumë shpesh. Pse? Unë nuk jam i sigurt, por nëse ndonjëherë ka pasur një koktej për të shkundur këtë "trend", kjo do të ishte ajo.
Vezët e kajsisë dhe vaniljes të këtij uiski janë një kompliment i përsosur për manaferrat e freskëta dhe kontribuojnë në cilësitë freskuese. Është një pije që nuk është vetëm e përkryer në pranverë dhe verë, por mund të punojë për çdo rast. Vizito faqen e internetit irlandeze për më shumë informacion mbi markën ...
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4-5 manaferra (të freskëta)
- 3/4 ons / 25 mililitra
- shurup i thjeshtë
- 1 3/4 ons / 50 milimetra Irlandez Malt Single Irish Whiskey
- 3/4 ons / 25 ml lëng limoni (të freskëta)
- 3 1/2 ounces / 1 00 mililitra
- ujë me gaz (pak a shumë për të mbushur xhamin)
- garniturë:
- segment limoni
Si ta Bëni
- Në përzierjen e qelqit , përqeshni 4 deri në 5 manaferra me shurup të thjeshtë.
- Shtoni gëlqere dhe uiski dhe shkundni mirë me akull.
- Tërhiqeni dy herë në një gotë mbi akull të freskët.
- Mbush me ujë me gaz.
- Garnizoni me segment limoni dhe ferrë.
Recetë mirësjellje: irlandez
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 237 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 22 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |