Ky është një recetë e shijshme dhe e ngadaltë me makarona dhe recetë djathi, e bërë me vetëm disa përbërës në tenxhere të ngadalshëm ose tenxhere me lëng mishi.
Kur të bëhet makaroni dhe djathi, ndjehuni të lirë për të lugë në një pjatë të pjekjes, në krye me një djathë pak më shumë, dhe vendoseni nën broiler për një minutë ose dy për atë pamje "të bërë në shtëpi nga furrë".
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 ounces bërryl makarona
- 2 lugë gjelle gjalpë (për greasing tenxhere ngadalshëm)
- 2 lugë çaji
- vaj ulliri ekstra i virgjer
- 1 filxhan qumësht i avulluar
- 1/2 filxhan qumësht
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper i zi terren
- 2 gota (8 ounces) të mprehta djathë çedër ose një përzierje çedër (copëtuar)
- 4 lugë gjelle gjalpë (i shkrirë)
Si ta Bëni
- Cook makarona në ujë të valë të kripur pas drejtime paketë. Drain në një çezme dhe pije me ujë të nxehtë. Drain mirë.
- Gëzoni gjerësisht anët dhe pjesën e poshtme të një tenxhere të ngadalshëm prej 3 1 / 2- deri në 4 pikë (përdorë rreth 2 lugë gjelle gjalpë).
- Kombinoje makaronat me përbërësit e mbetur në tenxhere të ngadalshëm dhe përzihet mirë. Mbuloni tenxhere të ngadaltë dhe kuzhinierni me LOW për 2 1/2 deri 3 1/2 orë. Butësisht përzierje përzierje çdo orë.
Këshilla të ekspertëve
- Nëse dëshironi, lugë makaroni të gatuar dhe djathë përzierje në një pjatë pjekje, sasi e vogël me më shumë djathë, dhe vihet nën broiler për një minutë ose 2, vetëm derisa djathi është shkrirë. Ose mbulo atë me crumbs bukë buttered dhe broil të kafe.
Shërben 4.
Më shumë makarona dhe receta djathi
- Makarona e ngadaltë dhe djathi
- Makarona dhe djathi me Bacon
- Nacho makarona të shpejtë dhe të lehtë dhe djathë
- Djathë djathë, ham, dhe makarona piqem
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 511 |
| Fat i shëndoshë | 37 g |
| Fat i ngopur | 21 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 109 mg |
| sodium | 601 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 25 g |