Kjo është një pjatë e preferuar Rosh Hashanah e hebrenjve marokene. Shijoni i shegës së shegëve ushqen salcën për pulën.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan vaj ulliri
- 1 lugë gjelle të grirë
- hudhër
- 1 (3 1/2 deri 4 kile) pule, quartered
- 1
- shegë , përgjysmuar
- 1/4 filxhan verë të bardhë thatë
- Lëng prej 1 limoni
- 1 lugë gjelle
- sheqer kanelle
- Kripë dhe
- piper
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 375 F.
- Në një filxhan, përzieni vajin dhe hudhrat. Furçë hudhër naftës mbi pulë.
- Vendi pulë në një pjatë të pjekjes së cekët. Ngroheni çdo vaj të mbetur mbi pulë. Piqni në furrë të nxehur për 45 minuta, basting disa herë me lëng pan deri lëkurës është browned dhe lëngje të drejtuar të qartë kur një kofshë është shpuar në pjesën më të trashë me një pirun.
- Hiqni 1 lugë gjelle fara nga shegë. Vendoseni për garniturë. Shtrydheni lëngun nga shega e mbetur përmes një sitë në një tas të vogël.
- Në një tigan të vogël jo reaktiv, përzieni lëngun e shegës, verën, lëngun e limonit dhe sheqerin e kanellës. Sillni një çiban mbi nxehtësinë e lartë. Ulja ngrohjes në të ulët dhe kuzhinier 5 minuta. Salcë sezoni me kripë dhe piper për shije.
- Transferoni pulën e pjekur në një pjatë shërbyese dhe shpohet çdo pjesë disa herë. Hidh salcë mbi pulë. Garnizoni me farën e shegës dhe shërbejeni në temperaturën e dhomës.
Burimi i recetës: Gatimi çdo ditë për shtëpinë hebraike nga Ethel G. Hofman (HarperCollins)
Ribotohet me leje.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1190 |
| Fat i shëndoshë | 73 g |
| Fat i ngopur | 19 g |
| Fat i pangopur | 33 g |
| kolesteroli | 377 mg |
| sodium | 351 mg |
| karbohidratet | 4 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 120 g |