Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota feta okra
- 1/4 copë qepë të copëtuar
- 1/2 zile piper i zi, copëtuar
- 2 lugë vaj vegjetal
- 1 mund (14.5 ounces) domate me lëng, ose 1 1/2 filxhan pure domate
- 2 lugë sheqer
- 1 lugë gjelle miell përzier me 1 lugë gjelle ujë të ftohtë
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper
Si ta Bëni
- Cook okra në ujë të valë të kripur 10 minuta. Drain.
- Qepë e kuq dhe piper i gjelbër në vajin e sallatës.
- Shto lëng domate, kuzhinier ngadalë 5 minuta.
- Shtoni okra dhe përbërësit e mbetur.
- Cook mbi ngrohje të ulët 5 minuta më shumë.
Shërben 4.
Më shumë Okra
Crispy Fried Okra
Chicken & Okra Gumbo
Okra me misër dhe domate
Recetë e Fried Okra
Recipe Succotash me Okra
Okra me Recipe për karkaleca
Okra me domate Recipe
Okra me domate me shije dhe peppers
Recipe me shije të ngrirë
Indeksi Okra Recipe
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 113 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 10 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |