Përdoreni këtë erëza Cajun për brinjë , pulë , peshk të zier, supë Cajun ose salcat, steaks të nxirë dhe makarona të zeza. Kjo e bën shumë, kështu që nëse keni një familje të vogël ose nuk keni ndërmend ta përdorni atë shpesh, ndjehuni i lirë të prerë recetë në gjysmë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/3 filxhan kosher kripë ( jo kripë tryezë)
- 1/4 filxhan djegës pluhur
- 1/4 filxhan paprike hungareze
- 1 lugë gjelle pluhur qepë
- 1 lugë gjelle piper i zi terren i ashpër
- 1 lugë gjelle basil të thata
- 1 lugë gjelle oregano të thata
- 1 lugë gjelle koriandër terren
- 1/2 teaspoon piper kajsi
- 2 lugë çaji tharë trumzë
- 1/4 lugë çaji qimnon
- 1/4 lugë çaji piper i bardhë
Si ta Bëni
- Kombinoje kripë , pluhur djegës, paprikë , pluhur qepë, piper i zi, basil , rigon , koriandër , piper kajsi, trumzë , qimnon dhe piper të bardhë derisa të përzihet mirë.
- Vendosni përzierjen e erëzave në një kavanoz qelqi dhe vulosuni fort. Shitore në një vend të freskët, të errët deri në 3 muaj.
- Përdoreni këtë përzierje për brinjë Barbecue, pulë , peshk të nxirë, soups Cajun ose salcat, steaks blackened, dhe makarona blackened.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 12 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1,934 mg |
| karbohidratet | 2 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |