Kjo tavë pule është e lehtë për t'u përgatitur dhe bën një vakt të madh të përditshëm. Shërbyer këtë pulë pjekur dhe përzierje spinaq me makarona të nxehtë gatuar ose oriz dhe biskota dhallë ose rrotullon ngrohtë crusty .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 16 ounces spinaq ngrirë, thawed, drenazhuar dhe shtrydhur thatë
- 4 feta proshutë, diced
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 4 onions jeshile, me rreth 2 inç e gjelbër, feta thinly
- 1/2 lugë çaji kripë
- Pluhur hudhër dash, opsionale
- 1/8 lugë çaji piper
- 1/4 lugë çaji gjethe të thata
- 3 lugë miell me qëllim
- 2 1/2 deri në 2 gota diced
- pulë të gatuar
- 1 filxhan
- supë pule
- 1 filxhan
- krem të rëndë ose gjysmë e gjysmë
- 3/4 filxhan djathë djathë të holluar finely copëtuar, rreth 3 ounces
Si ta Bëni
- Grease një 1 1/2 deri në 2-quart tavë. Furrë ngrohëse në 350 °.
- Sasi e spinaqit të mirë-drenazhuar mbi pjesën e poshtme të casserole; le menjane.
- Në një tigan të madh, skuqeni proshutën me dics deri sa të freskët. Me një lugë slotted transferuar proshutë në peshqir letre të thahet.
- Shtoni gjalpë në tigan dhe shkriheni për ngrohje mesatare dhe të ulët. Shto qepë, kripë, pluhur hudhre, piper, dhe borzilok; gatuaj për rreth 1 minutë. Llokoçis në miell derisa të përfshihen mirë. Shto supë pule dhe krem, nxitje deri mirë përzier. Llokoçis në pulë dhe kuzhinier, nxitje, deri thickened dhe me flluska.
- Sasi e vogël proshutë drenazhuar mbi spinaq, pastaj pour përzierje të nxehtë pulë mbi të gjitha.
- Sasi e vogël me djathë parmigiane.
- Piqni për 20 deri në 30 minuta, ose derisa të nxehtë dhe me flluska, dhe djathi është lehtë i thekur.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
- Pule shtëpi dhe biskota
- Potluck pule dhe makarona piqem
- Easy Chicken dhe Brokoli Tavë
- Lasagna Spicy Chicken
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 795 |
| Fat i shëndoshë | 56 g |
| Fat i ngopur | 27 g |
| Fat i pangopur | 18 g |
| kolesteroli | 208 mg |
| sodium | 1,170 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 49 g |