Malacca Flip është një recetë e këndshme që përmban Tanqueray Malacca Gin. Megjithëse paraqitja e saj në 2013 është një botim i kufizuar, është një gin që kompania ka prodhuar më parë, kështu që nuk e dini kur do ta gjeni përsëri. Është një xhinë më e ëmbël që është shumë interesante dhe kërkohet pas asaj kur është zhdukur.
Kjo pije, e krijuar nga Nicolas Oliveira, është një përdorim i madh për Melaka. Nëse dhe kur gini bëhet i padisponueshëm, mund të dëshironi të provoni pije me ose Old Tom, Plymouth, apo gins genever .
Përbërësit e ëmbël dhe të thatë të këtij koktej luajnë mirë njëri-tjetrin dhe është një ekuilibër i shkëlqyer me një cilësi të mrekullueshme falë vezës. Shurup Hibiscus është veçanërisht i lezetshëm këtu dhe në qoftë se ju nuk mund të gjeni një në dyqanet tuaja lokale, recetë agua de jamaica këtu është një zëvendësim gjobë.
'Flip' e pijeve i referohet përdorimit të bardhë veze dhe i jep këtij koktej modern një stil shumë klasik që është kënaqësi për të rishikuar dhe krijon një shkumë të bukur në krye të pijeve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 3/4 ounces
- Tanqueray Malacca Gin
- 1 1/2 ounces
- shurup Hibiscus
- 1/4 ons
- liker maraschino
- 3/4 ons
- vermut i ëmbël
- Lëng nga 1 pykë limoni
- 1
- E bardha e vezes
- Garnishes: freskët
- gjethe menteje
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shake fuqishëm (më shumë se zakonisht për të përzier mirë vezë).
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Garnizoni me një copëz të vogël nenexhik.
> Recetë nga Tanqueray Gin
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 406 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 219 mg |
| karbohidratet | 54 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 10 g |